Pokrycie dachu jest jak modna czapka.

Nie tylko chroni dom przed chłodem i deszczem, lecz także dodaje mu charakteru. Wolisz minimalistycznę grafitowa dachówkę płaska czy ekologiczna strzechę?

Na dachu można zastosować pokrycie z różnych materiałów. Do wyboru są m.in. dachówki ceramiczne, cementowe czy bitumiczne, także pokrycia blaszane, płyty bitumiczne albo włóknisto-cementowe czy – rzadziej spotykane – papy, drewno, lupki, a nawet strzecha i trawa. Materiały te różnią się wieloma cechami: ciężkością, ceną. trwałością oraz tym, w jaki sposób należy je pielęgnować.

W polskich domach najpopularniejsze są pokrycia dachówkowe. Mogą mieć różne kształty. – Obecnie najmodniejsze na rynku są dachówki płaskie – mówi Ryszard Mayer.

Popularność dachówek płaskich wiąże się z tendencją do minimalizmu, która od jakiegoś czasu dominuje w projektowaniu budynków mieszkalnych. Ale często takie pokrycia stosuje się także na tych budowlach o tradycyjnym wyglądzie, których dachy pokrywane były zwykle falistymi dachówkami.

Zmieniają się gusta, także jeśli chodzi o kolory dachów. Różne rodzaje czerwieni, w tym barwy ceglastej, wprawdzie ciągle królują na pokryciach w Polsce i nie tylko w naszym kraju, jednak wydają się tracić popularność. – W tej chwili w zakupach przeważają dachówki o ciemnej kolorystyce: grafitowe, czarne czy w kolorze łupka, czyli ciemnoszare – twierdzi Ryszard Mayer.

Jak wybrać odpowiedni kolor, biorąc pod uwagę nie tylko modę, ale i względy praktyczne? Trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nie określono, jakie kolory mogą mieć dachy domów na danym terenie. Albo jakich mieć nie powinny. W ramach selekcji negatywnej w niektórych miejscach w kraju odpada np. błękit. Potem należy przemyśleć, czy barwa, którą zamierzamy wybrać. będzie pasować do bryły budynku, koloru elewacji, a także otoczenia. Ciemny dach może przytłaczać budowlę. Ten w nietypowym kolorze – źle wyglądać w zestawieniu z domami sąsiadów.

Kolor dachówki jest również związany z typem zastosowanej powłoki. – Mogą być one różnego rodzaju: ango-by, angoby szlachetne, glazury, glazury szlachetne, powłoki malowane, powłoki malowane szlachetne, powłoki hydrofobowe. Wszystko zależy od rodzaju dachówki – mówi Ryszard Mayer.

Na przykład klasyczna dachówka ceramiczna jest naturalna, czyli ma matową, porowatą powierzchnię, która łatwo przyjmuje brud. Droższy od niej. ale i mniej podatny na zabrudzenia jest wariant angobowany. Dachówka obrabiana w taki sposób jest gładsza i ma delikatny połysk. Staje się silniejszy, gdy użyje się angoby szlachetnej. Jednak najbardziej błyszczącą dachówkę uzyskamy w procesie glazurowania. Dzięki temu, że jej powierzchnia jest lśniąca i bardzo wygładzona. kolor jest intensywny, a brud do niej nie przylega. Gładkość powierzchni czyni ją też odporną na rozwój mchów oraz grzybów.

– Powłoki dachówek mają jednak przede wszystkim znaczenie estetyczne, związane z modą, regionalizacją czy chociażby chęcią wyrażenia własnej ekspresji – uważa Ryszard Mayer. – Zarówno dachówka bez powłoki, jak i z powłoką spełnia takie samo zadanie i jest dokładnie tej samej trwałości – dodaje specjalista.