Pokrycia dachowe

Dachy w budynkach spełniają podwójną role:

1) zabezpieczają budynek od opadów atmosferycznych i ujemnych wpływów termicznych otoczenia.

2) decydują o zewnętrznym wyglądzie budynku.

Każdy dach składa się z konstrukcji nośnej, podkładu pod pokrycie oraz pokrycia (z papy. dachówki, eternitu itp.). Konstrukcja nośna może być wykonana z drewna, stali lub z żelbetu — z elementów wykonywanych na miejscu lub też prefabrykowanych, przywożonych z wytwórni.

Nachylenie połaci dachowych

Zależne jest ono od szczelności pokrycia dachowego. Nachylenie połaci dachowych określa się dwoma sposobami.

- stosunkiem wysokości dachu w kalenicy do jego podstawy, tj. całej szerokości rzutu dachu — przy dachach jednospadkowych i połowy szerokości rzutu przy dachach dwuspadkowych,

- kątem nachylenia połaci dachowej, wyrażonym w stopniach.

Kształt dachu

Na zewnętrzny kształt dachu wpływ mają: rodzaj materiału użytego do pokrycia, zwyczaje regionalne, klimat, kształt rzutu poziomego oraz przeznaczenie poddasza (użytkowe lub nieużytkowe). W zależności od kształtu oraz tego, ilu połaciami przykryty jest budynek, rozróżniamy niżej podane rodzaje dachów.

Dach jednospadowy

ma jedną połać dachową.W tym typie dachu boczne ściany szczytowe oraz tylna ściana, zwana pulpitową, mogą być przykryte lub wystawać nad pokrycie dachowe (na 30 cm) tworząc ściany przeciwpożarowe grubości 25 cm.

Dach dwuspadkowy

ma dwie połacie dachowe i dwie boczne ściany szczytowe, które mogą być przykryte pokryciem dachowym lub wystawać ponad nie. Konstrukcja takiego dachu jest prosta, najmniej materiałochłonna oraz łatwa do wykonania.

Dach czterospadowy

ma cztery połacie dachowa, najczęściej o jednakowym nachyleniu. Konstrukcja ta odznacza się tym. że nie wymaga specjalnych usztywnień przeciw-wiatrowych. gdyż usztywnienie konstrukcji stanowią krokwie narożne.

Dach monsardowy

ma dwie lub cztery połacie dachowe. Każda polać dachowa składa się z dwu płaszczyzn o różnym nachyleniu (górna mniej nachylona, dolna bardziej stroma).

Dachy naczółkowe i półszczytowe

stanowią wyraz architektury regionalnej w Polsce; pierwsze spotyka się głównie w województwie lubelskim, drugie - na terenach górskich.

Dachy namiotowe

mają wszystkie połacie trójkątne, zbiegające się we wspólnym wierzchołku. Przykrywa się nimi budynki o rzucie kwadratu lub wieloboku.

Dachy wieżowe mają kształt dachu namiotowego lub stożkowego o dużej wysokości. Stosuje się je najczęściej na wieżach kościelnych.

Dachy na budowlach przemysłowych, w zależności od ich konstrukcji, materiału po-krywczego, od potrzeb oświetlenia dziennego i sposobu odprowadzania wód opadowych. mogą mieć różnorodne kształty: walcowe, pilaste. płaskie jedno- lub dwu-spadkowe itp.

Aktualności

Jak mieć modny dach

Październik 17th, 2016|

Pokrycie dachu jest jak modna czapka.

Nie tylko chroni dom przed chłodem i deszczem, lecz także dodaje mu charakteru. Wolisz minimalistycznę grafitowa dachówkę płaska czy ekologiczna strzechę?

Na dachu można zastosować pokrycie z różnych materiałów. Do wyboru są m.in. dachówki ceramiczne, cementowe czy bitumiczne, także pokrycia blaszane, płyty bitumiczne albo włóknisto-cementowe czy – rzadziej spotykane – papy, […]

Konstrukcja dachu w Karpaczu

Wrzesień 14th, 2015|

Dom z drewna w Karpaczu i wiązary na konstrukcje dachu.

Montaż konstrukcji dachu w Domaszczynie

Wrzesień 1st, 2015|

W ubiegłym tygodniu na osiedlu „Rodzinnym” w Domaszczynie, gmina Długołęka można było oglądać montaż konstrukcji dachu.
Deweloperzy na runku wrocławskim coraz częściej decydują się na prefabrykacje konstrukcji drewnianych ze względu na:
– wysoką jakości użytego materiału
– dokładność wykonanych elementów
– szybki czas realizacji od złożenia zamówienia
– skrócone do min.prace wykonywane na budowie
Wiązary wyprodukowano w zakładzie prefabrykacji „Burkietowicz” a […]

Wykonanie dachu dla gminy Bolesławiec

Sierpień 2nd, 2015|

Zakończyliśmy kolejne zamówienie publiczne dla gminy Bolesławiec. Tym razem było to kompleksowe wykonanie dachu na budynku Świetlicy Wiejskiej w miejscowości Suszki. Konstrukcja dachu został dostarczona przez zakład prefabrykacji Wiązary Burkietowicz dla której wykonaliśmy montaż gotowych elementów konstrukcji. Cały montaż dachu o pow. 900m2 dzięki prawidłowej produkcji wiązarów przebiegł sprawnie i trwał zaledwie 5 dni co […]

Najnowszy numer Fachowy Dekarz & Cieśla 3/2015

Lipiec 9th, 2015|

Na okładce branżowego czasopisma Dekarz & Cieśla wyróżniono nasz nowy dźwig ciesielsko – dekarski. W czasopiśmie możecie również przeczytać obszerny artykuł na temat naszej działalności i zalet zakupionego sprzętu.

Cytat.art.

Dźwig Klaas K31/35 TSFR w firmie Łukasza Krysiaka… W zasadzie firma ta eksploatuje już czwarty z rzędu dźwig ciesielsko dekarski Klaas, a drugi , który pracuje na […]

Przekazanie nowego dźwigu firmy Klaas.

Czerwiec 26th, 2015|

Dziś odbyło się oficjalne przekazanie naszego już drugiego najmocniejszego dźwigu K31/35 TFR z oferty firmy „Klaas”. Przekazanie maszyny i dokumentów własności miało miejsce w Namysłowie w firmie „Lift Polska”, która jest jedynym przedstawicielem firmy „Klaas” w Polsce.

Dach dla Uniwersytetu Muzycznego we Wrocławiu

Czerwiec 25th, 2015|

Blacha został użyta do krycia dachu na Uniwersytecie Muzycznym we Wrocławiu. Czytaj o zaletach stosowania blach jako materiału do krycia dachów:

Blacha jako materiał do krycia dachów ma długą tradycję. Z upływem lat zmianom uległ jednak materiał, z jakiego wykonywana jest używana do tego celu blacha. Pod koniec dziewiętnastego wieku zaczęto używać blachy ocynkowanej, która była następnie malowana już na miejscu. Dzisiaj używa […]

Budowa hali produkcyjnej dla Fabryki Ceramiki Budowlanej

Czerwiec 14th, 2015|

Do budowy hali produkcyjnej zastosowaliśmy płyty warstwowe z rdzeniem z wełny mineralnej.  Płyty wykorzystaliśmy do okładzin ścian jak i dachu co zdecydowanie przyspieszyło realizację inwestycji. Niewielka waga i duża wytrzymałość mechaniczna płyt warstwowych zmniejszyły wydatki związane z konstrukcją całego obiektu. A znakomite właściwości izolacyjne oferują utrzymanie niskich kosztów eksploatacji.

Płyty warstwowe mogą być stosowane do lekkiej obudowy hal […]

Budujemy dachy dla sieci sklepów Netto Sp. z o.o.

Czerwiec 10th, 2015|

Od kilku lat nasi cieśle montują dachy dla Netto,która jest jedną z sieci sklepów spożywczych w naszym kraju. Montaże dachów realizujemy na terenie województw: dolnośląskie, opolskie czy śląskie.

W tym roku za nami są obiekty handlowe zlokalizowane we Wrocławiu, Strzegomiu, Nowej Rudzie , Jaworznie a nawet Legionowie  k. Warszawy gdzie konstrukcja dachu miała kształt kopuły a jej […]

Dach kryty balachą na rąbek stojący „Pałac na Wodzie”

Czerwiec 6th, 2015|

Blachy na tzw. rąbek stojący są jedną z najstarszych technologii stosowanych w kryciu dachów. Teraz są nowoczesne rozwiązanie dla tradycyjnych znanym od lat kształtów blach z rąbkiem stojącym. W Galerii zdjęć przedstawiamy konstrukcje jak i panele do krycia  dachu, które zostały zamontowane przez naszych Cieśli i Dekarzy w Staniszowie na Oranżerii zachodniej Pałacu na Wodzie.

Elementy składowe […]